Volný čas
RSS FeedRegion: Semilsko
Jablonec nad Jizerou – kostel sv. Prokopa
Na podhorské poměry velký kostel tvoří nejvýraznější dominantu města Jablonce nad Jizerou.
Zasvěcení sv. Prokopovi naši dávní předkové zvolili snad s ohledem na zdejší divokou krajinu kolem prudce tekoucí řeky Jizery, s níž se podobně jako kdysi sv. Prokop museli tvrdě rvát. Kostel, jabloň a řeka se dostaly také do městského znaku.
Již roku 1492 zde můžeme doložit dřevěný kostel – jeden z prvních v tomto kraji. Dřevěná stavba byla roku 1774 stržena a 10. července 1775 byl položen základní kámen ke kostelu novému. Jednolodní stavba s pravoúhlým presbyteriem nese prvky pozdního klasicizujícího baroka.
Kostel nevyniká vnější zdobností. Omítka je členěna ve spodní části štukovými pásy. Nad středovou římsou ji dělí pouze okna s půlkruhovým obloukem opatřeným mohutným klenákem a mezi okny vidíme zdvojené pilastry s jednoduchou ozdobnou hlavicí. Nad jižním vchodem najdeme v kovové kartuši alianční znak Harrachů a Dietrichsteinů.
Roku 1893 vznikla pseudorenesanční přístavba s věží a 15. října téhož roku svatyni vysvětil královéhradecký biskup Eduard Jan Brynych. Rokokové zařízení kostela pochází z 2. poloviny 18. stol. Loď je zaklenuta hladkou klenbou s pozůstatky maleb. Vítězný oblouk tvoří velký stlačený klenební pas. Monumentálnímu, pěkně řezanému rokokovému hlavnímu oltáři dominuje socha sv. Prokopa. Dva boční oltáře jsou zasvěceny sv. Janu Nepomuckému a Panně Marii Lurdské. Cínová křtitelnice pochází z roku 1794 a pěkně vypracovaný kříž s Kristovým tělem umístěný proti kazatelně patří mezi díla A. Suchardy z Nové Paky. Důstojný protějšek k hlavnímu oltáři tvoří zděný podklenutý kůr s velmi bohatě vyřezávaným zábradlím a mohutnou skříní varhan.
Interiér kostela byl opravován a vymalován roku 1983, kdy farnost zároveň pořídila nový obětní stůl a nové lavice. O deset let později se za přítomnosti našich biskupů slavilo 100. výročí rozšíření kostela. U této příležitosti se kostel dočkal opravy vnějších omítek a nového vymalování.
Zdejší slavné pouti bývaly vždy hojně navštěvovány. Podíl na tom měl samozřejmě oblíbený národní světec a pranostika s ním spojená „Svatý Prokop seje houby“.
GPS: 50.70537704898245, 15.427743131867075
Vybrali jsme pro Vás